Néhány szót ejtsünk a nyulak alapvető ápolásáról. A dolog sokszor kerül szóba, ez ügyben rengeteg kérdést kapunk.
A legfontosabb, hogy legyen egy jó állatorvosunk, aki mindig "kéznél van". Ez akkor lehet különösen fontos, ha valami váratlan, de súlyos baj adódik a nyuszival. Olyan doki kell, aki akár éjjel is elérhető.
A tavaszi teendők közül esedékes az oltások beadatása. Két fontos vírusos betegség van, ami ellen lehet a nyuszit oltatni (betegség sajnos van több is, de oltás nincs rájuk). Ez a kettő: a myxomatózis, és a nyulak vírus okozta vérzéses betegsége (RHD). Mindkettő súlyos, általában pusztulással végződő betegsége a nyúlnak. Abba most nem mennék bele, hogy mi okozza, hogyan gyógyítható... mert ez egy jó állatorvos feladata. A lényeg: keressük fel állatorvosunkat, és kérjük ki véleményét az oltással kapcsolatban. (Ti. nem mindig szükséges. Ha nyulunk nem jár szabadba, nem találkozik más nyulakkal, lehet, hogy nem fogja az orvos javasolni az oltást.)
Más. A nyulaknak számos, nem túl jó gyógyulási aránnyal kecsegtető fertőző ill. nem fertőző betegsége van, amiről részletesen egy könyvnyit lehetne beszélni. (Akit érdekel, olvassa el Dr. Vörös Gábor: A házinyúl betegségei c. művét). Itt csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy a legtöbb baj megelőzhető helyes táplálással, higiénikus tartással. A nyúltartás egyik sarokköve a tiszta tartás. Sajnos még ma is gyakran hallok olyan megnyilvánulásokat, hogy "Ó, a nyulat télen nem kell takarítani, elég csak új almot rétegezni a régire, és majd tavasszal kitakarítani". Ez igen elavult szemlélet, vagy a lusta tartó ismertetője! A nyulat -főleg, ha szobában van tartva- igenis gyakran kell takarítani, pont úgy, mint bármely más lakásban tartott kisállatot. Hallottam már ezzel kapcsolatban ilyen felkiáltásokat is: "hiszen nem is büdös!" Nem hát, mert a nyúlnak nincs szaga, csak a piszkos alomnak! Pont annyira lesz büdös vagy szagtalan, mint egy hörcsög vagy tengeri malac, ha hasonlóan tartják őket. Sőt, mint mi tartók tapasztalhatjuk, nyulunk annyival jobb, hogy bizony az esetek nagy százalékában szobatiszta lesz!
Másik fontos dolog a kiegyensúlyozott, minden igényt kielégítő táplálás. Erre nincs egyértelmű, csak egy járható út. Alapvető szabályok vannak, de mindenkinek saját receptje alakul ki a tartás során. Mindenesetre egy fő szabály: A törpenyúl nem hízónyúl! Nem az a célunk, hogy minél előbb minél nagyobb súlyt érjen el, így az etetésnél ezt kell szem előtt tartanunk. Illetve azt, hogy a tápokat hízónyulakra fejlesztették ki. Így, ha nem ügyelünk, adagolásukkal egy szép, kövér, már nem is annyira törpe nyulat kapunk. Tehát az alapszabály ez legyen: mindent lehet, de csak mértékkel! Vonatkozik ez a zöld-etetésre is, ami egyes tenyésztők szerint halálos bűn, mert felfúvódást okoz, mások pedig soha nem tapasztalták ezt, pedig szinte csak zöldeleséget adnak. A megoldás valahol félúton van: lehet adni, de lehetőleg csak mértékkel. Plusz meg kell kérdeznünk a tenyésztőt, kapott-e kedvencünk eddig ilyet. Ha nem, nagyon fokozatosan kell hozzászoktatnunk.
Nagyon röviden ennyit lehet az egészségvédelemről mondani. Akinek további kérdése van, írjon nyugodtan nekünk.
Lakásban tartott nyuszik:
Szükséges egy nagyméretű ketrec.Bele kell forgács és széna.Egy a ketrecre akasztható itató, főleg a forró nyári napokon.
Etetés:
Jó ha mindennap ugyanabban az időben eteted meg kedvencedet.
Reggelire: különböző magkeverékek(szotyi, köles, tökmag, kukorica),esetleg szárított gyümölcs.
Napközben: lehet nasiztatni, de csak keveset kaphat.
Vacsi: széna(ezt te is szedheted, de jobb ha állatkereskedésben veszed meg).
Hogyan fogd:
Karom vágás:
Ápolás:
Mindig vigyétek el állatkozmetikushoz, hogy levágassátok a körmét, mert hamar benőhet és az fájni kezd.Ilyenkor jól jön egy szerető gazdi.De ha találtok körömvágót, ti magatok is levághatjátok.Csak óvatosan!
Ha hullik a szőre egy kis kefével lassan elkezdhetitek fésülgetni.Ez nagyon jó érzés nekik.Ezenkívül adjatok nekik vitaminokat.Ezeket cseppekként és tablettákként is megvásárolhatjátok.A cseppeket az itatójukba kell becsempészni a vizükhöz, de ügyelj arra, hogy 7 és 10 csepp között lehet válogatni!A vedlés igen hosszú folyamat, de sokan nem tudják, hogy csak azért az, mert iylen állapotban nem igazán szeretik kivenni játszani a kis jószágot, pedig jót tesz nekik egy nagy séta a lakásban.:)
Ajánlott ételek, vitaminok, itatók:
Az én nyuszim imádja a PEPE eledeleket!Ennek kifejezetten örülök, mert ez egy világszerte elismert márka, nem beszélve arról, hogy nagyon ízletes.
Ajánlom:
PEPE Herbavit-Multivitamin tabletta Fog- és szőrerősítő, 50 db
Útmutató
A PEPE HERBAVIT rendszeres etetése elősegíti a kisrágcsálók egészséges fejlődését.Bőrüket rugalmassá, szőrüket csillogóan fényessé teszi.A csontozat és izomzat erőssé és rugalmassá válik.A magas C-vitamin tartalom megelőzi a hiánybetegségeket.Különösen ajánlott fejlődésben lévő, vemhes, szoptató állatok részére, és stressz helyzetekben.Az erdők-mezők gyógynövényei ellenállóvá teszik védenceinket egy hosszú, boldog életen át.
Összetétel:Gabona-félék, lucerna, élesztő, tojáspor és tojáshéj örlemény, gyógynövények, MCP, premix.Hozzáadott cukrot és színezőanyagot nem tartalmaz!
Beltartalom: Nyers fehérje 15%, kálcium 2,7%, Foszfor 1,1%
Adagolás nyusziknak:hetente 2x 2-3 tabletta.
PEPE gyümölcs keverék
PEPE itató és etető
Betegségek: